Choklad och apelsin är en fin kombination till höstfikat. Här bakas kladdkakan i en mindre långpanna och får ett tunt täcke av apelsinchoklad. Låt kakan bli ordentligt kall innan du skär upp den i rutor.

Cirka 20 bitar
Form: cirka 25 × 35 cm, minst 3,5 cm hög
Tid: cirka 20 minuter förberedelse och 22–28 minuter i ugnen, plus avsvalning och minst 2 timmar i kyl.
Det här behöver du
- 300 g smör
- 6 ägg
- 6 dl strösocker
- 4 1/2 dl vetemjöl
- 1,8 dl kakao (12 msk)
- 3 tsk vaniljsocker
- 1/2 tsk salt
- finrivet skal av 1 stor apelsin, endast det orangea
Chokladtäcke
- 300 g mjölkchoklad med apelsinsmak
Till servering
- lättvispad grädde
Gör så här
- Sätt ugnen på 175 grader, över- och undervärme. Klä formen med bakplåtspapper. Låt pappret gå upp längs kanterna så blir kakan lättare att lyfta ur.
- Smält smöret och låt det svalna något. Tvätta och torka apelsinen. Riv skalet fint utan att få med det vita.
- Rör samman ägg och socker med en slev. Blanda mjöl, kakao, vaniljsocker och salt i en annan skål. Rör ner mjölblandningen, apelsinskalet och till sist smöret. Blanda bara tills smeten är jämn.
- Bred ut smeten i formen. Grädda mitt i ugnen i cirka 22–28 minuter. Börja kontrollera efter 22 minuter: kanterna ska ha stannat medan mitten fortfarande dallrar lätt. Kakan fortsätter att sätta sig när den svalnar.
- Låt kakan svalna helt i formen. Hacka chokladen och smält den försiktigt över vattenbad. Se till att inget vatten kommer ner i chokladen.
- Bred chokladen tunt över den kalla kakan. Låt täcket börja stelna och markera rutorna med en kniv medan chokladen fortfarande är lite mjuk. Ställ i kyl i minst 2 timmar.
- Lyft upp den kalla kakan med hjälp av pappret och skär färdigt rutorna på en skärbräda. Servera med lättvispad grädde.
Tips! En kniv som värms i varmt vatten och torkas av mellan snitten gör det lättare att få jämna bitar.
